Rada Rejonu Lębork

Witam,

Po południu w Lęborku odbyło się posiedzenie Rady Rejonu. W posiedzeniu uczestniczą Prezesi Kół PZW z terenu Powiatu. Głównym tematem była dyskusja nad wnioskami z zebrań sprawozdawczych.

  1. Wnioski Koła PZW Łeba dotyczyły nawiązania współpracy z innymi dzierżawcami wód. Dla kół Łeba, Zdrzewno i Główczyce podpisaliśmy porozumienie na wędkowanie w jeziorze Srabsko. Rada negatywnie wypowiedziała się na nawiązanie współpracy z dzierżawcą obwodu rzeki Łeby.
  2. Wnioski Koła PZW Marzenie Zdrzewno – Rada negatywnie wypowiedziała się by uchylić zakaz stosowania osęki, podobnie w sprawie skrócenia okresu ochronnego dla troci do 15 grudnia. Odcinek rzeki Łeby od Żelazowa do Stowięcina w okresie gdy wchodzi biała ryba jest dozwolone wędkowanie jak na wodzie nizinnej.
  3. Wnioski Koła PZW KPP Lębork – zakaz brodzenia oraz zakaz łowienia w okresie od września do grudnia – zostały negatywnie zaopiniowane przez Radę.
  4. Wnioski Koła PZW Miasto – zachować zakaz używania osęki zaopiniowany pozytywnie, oraz wydłużyć okres ochronny dla pstrąga potokowego o miesiąc styczeń.

Szczegółowo został omówiony przez Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby program Starosty Lęborskiego nawiązujący do naturalizacji rzeki oraz systemowym oczyszczaniu z zanieczyszczeń. Program jest realizowany w ramach Tygodnia Czystości Wód, przy wsparciu Wójtów, Straży Pożarnej, szkół oraz członków PZW.

 

Jutro jestem na posiedzenie Komisji PROP. Tematyką posiedzenia będzie restytucja ryb wędrownych – dotychczasowe efekty, potrzebne działania oraz presja rozwoju małych elektrowni wodnych w kontekście Natura 2000 i Konwencji Helsińskiej, szczególnie rekomendacji Helcomu – dotyczy Salmon Action Plan.