Nowa Era

W restauracji Anna de Croy wydawnictwo Nowa Era zorganizowało spotkanie dla nauczycieli przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Anna de Croy (1590 – 1660) – księżniczka pomorska, córka Bogusława XIII. Ostatnia przedstawicielka dynastii Gryfitów. Została wydana za mąż za Ernesta, księcia Croy i Aerschot, hrabiego Fontenoy i Bayon. Ślub odbył się na zamku w Szczecinie dnia 4 sierpnia 1619. W niespełna dwa lata Anna owdowiała – książę Ernest zmarł w trakcie jednej z francuskich wypraw wojennych.
W wyniku konfliktu z katolicką rodziną zmarłego męża opuściła wkrótce wraz ze swoim jedynym dzieckiem Ernestem Bogusławem, późniejszym ostatnim luterańskim biskupem kamieńskim i osiadła na rodzinnym Pomorzu Zachodnim, gdzie zaopiekował się nimi starszy brat Anny, książę szczeciński Bogusław XIV. Najpierw nadał on jej w 1622 majątek w Smołdzinie, niedaleko Słupska, w roku następnym zaś posiadłość w samym Słupsku, natomiast pałacyk w Smołdzinie stał się letnią rezydencją. Po śmierci ostatniego z książąt pomorskich w 1637 została wraz z synem jego spadkobierczynią.
 Do swojej śmierci 7 lipca 1660 mieszkała w Słupsku. Pochowana została w kościele św. Jacka przy Zamku Książąt Pomorskich przed wielkim ołtarzem. W 1682 Ernest Bogusław ufundował dodatkowo epitafium istniejące do dziś, zaś w dwa lata później sam został zgodnie ze swoją wolą pochowany obok matki. Skarby z jej otwartego  w latach siedemdziesiątych XX w. sarkofagu znajdują się w Muzeum Pomorza Środkowego na słupskim zamku.
Źródło: wikipedia.pl

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0