Szczupak

Witam
Przesyłam tekst i zdjęcia szczupaka wyłowionego z jeziora Jeleń.
Pozdrawiam Leszek Literski

Jezioro Jeleń koło Bytowa. Zawody wędkarskie o puchar Dziennika Bałtyckiego
Przed zawodami ryby brały, w zawodach już mniej
20 wędkarzy zjawiło się nad jeziorem Jeleń na zawodach wędkarskich o puchar Dziennika Bałtyckiego. Niektórych z nich przyciągnęła informacja, że dzień wcześniej Rafał Kluszyński, właśnie z tego jeziora wyłowił szesnastokilogramowego szczupaka. Olbrzym mierzył 122 cm długości.

Zafascynowani takim wynikiem wędkarze szybko udali się nad jezioro. Kiedy po kilku godzinach wędkowania metodą spinningową powrócili z łowiska, okazało się, że rezultaty nie są już tak duże.
Większość uważała, że przyczyna mogła być w burzy, która w nocy przeszła nad jeziorem. W zawodach złowiono zaledwie 3 szczupaki i kilkadziesiąt okoni. Każdy był jednak zadowolony z pobytu nad wodą.

Zawody wygrał Paweł Grobelny z Bytowa. Wszyscy jednak skupili się wokół młodego bytowianina, aby opowiedział im o swojej przygodzie z rekordowym szczupaku.
Będąc wraz z ojcem na łódce późnym popołudniem młody wędkarz łowił ryby metodą spinningową. Jako wabika używał gumowej przynęty. W pewnym momencie poczuł wyraźny opór.
– Od razu wiedziałem, że to dorodna sztuka – opowiada. – Starałem się, aby mi się nie zerwał. Najgorzej było oderwać go od dna. Nawet na moment nie przestawał on walczyć. Po godzinie czułem ból we wszystkich mięśniach. W końcu jednak udało mi się podciągnąć go pod łódkę. Ojciec wyjął podbierak i próbował mi go wyciągnąć.
Ryba jednak nie dawała za wygraną. Podbierak pękł jak zapałka. Na szczęście dla wytrwałego wędkarza zaplątał się on w siatkę i można było go wyciągnąć z wody. Jeszcze w łódce nie dawał za wygraną. Rzucał się i próbował dostać do wody.
Jak sam twierdzi dzisiejszego dnia teki połów i z brzegu nie byłby możliwy. Sam tego dnia nie złowił żadnej ryby.
To nie jedyny takiego wymiaru szczupak złowiony w wodach należących do PZW w Bytowie. W ubiegłym roku z jeziora Długie koło Niezabyszewa, również mieszkaniec naszego grodu wyłowił 18-kilogramowego szczupaka. Mierzył on 125 cm długości.
Podczas zawodów Redakcja Dziennika Bałtyckiego otrzymała puchar z rąk Ryszarda Osmańskiego, wiceprezesa PZW okręg w Słupsku, za dotychczasową współpracę.
Leszek Literski
ZDJĘCIE SZCZUPAK – Rafał Kluszyński ze swoim rekordowym szczupakiem.

ZDJECIE ZAWODY – Trójka najlepszych spinningistów ostatnich zawodów. Od lewej Jerzy Pinkert, Paweł Grobelny i Jacek Jabłonowski.
Fot. Leszek Literski
Wyniki zawodów:
Mistrzostwa koła PZW w Bytowie:

1. Paweł Grobelny – 2100 pkt
2. Jerzy Pinkert – 760 pkt
3. Jacek Jabłonowski – 690 pkt
Największy szczupak 52 cm – Paweł Grobelny
Największy okoń 30 cm – Kazimierz Litkowski – Miastko.

A mnie się chce płakać!