Balcerzyk kontra Pogorzeliczanka

Witam
„W związku z Art. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z dnia 29 sierpnia 1991 r.) wnoszę, o przeprowadzenie natychmiastowej kontroli hodowli ryb „Łupawa” w miejscowości Nowina koło Runowa należącej do Pana Ryszarda Balcerzyka, usytuowanej nad rzeką Pogorzelicą (Pogorzeliczanką).
W dniu 4.05.2007 roku około godziny 15.00 z betonowego kolektora usytuowanego w odległości kilkudziesięciu metrów poniżej piętrzenia nastąpił zrzut nie oczyszczonych ścieków oraz odpadów stałych w postaci rozkładającej się padliny pstrągów tęczowych z hodowli ryb „Łupawa”, bezpośrednio do rzeki Pogorzelicy. Odprowadzenie nieczystości trwało około 30 minut, w tym czasie nad rzeką czuć było fetor rozkładającego się rybiego mięsa, rzeka przybrała brudny, mętny kolor, spływały nią martwe, rozkładające się pstrągi tęczowe, na powierzchni wody zauważalny był biały nalot. Zrzut ścieków ustał w momencie, gdy pracownik gospodarstwa rybackiego „Łupawa” odkrył naszą obecność nad rzeką.
Bezpośrednio po zrzucie nieczystości do rzeki, na jej dnie udało się zauważyć kilka martwych minogów strumieniowych (Lampetra planeri), które to są gatunkiem ściśle chronionym w Polsce.
Nieprzestrzeganie są też zasady zachowania przepływu nienaruszalnego, woda która powinna być skierowana w całości przez przepławkę znajdującą się przy piętrzeniu przepływa wyłącznie przez tamę. Wlot do przepławki został celowo i szczelnie zamknięty, osuszone dno i ściany przepławki oraz glony, które rozwinęły się w przepławce świadczą o tym, że sytuacja taka ma miejsce od dłuższego czasu.
Świadkiem zdarzenia był dziennikarz gazety Głos Pomorza, Pan Paweł Piwka, wykonał on szczegółową dokumentacją fotograficzną, którą przesyłam w załączniku.
W dniu 5.05.2007r. w związku z zaistniałą sytuacją do komendy powiatowej policji w Lęborku złożyłem zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.”
Tekst –Marcin Kostuch
Zdjęcia – Paweł Piwka

Kiedy to się skończy!!!!!!!